W poprzednich artykułach przybliżyliśmy Wam pojęcie znaku towarowego oraz korzyści, płynące z jego rejestracji. Dziś pod lupę weźmiemy utwory.
Utwór to przedmiot ochrony prawnoautorskiej, która przysługuje mu od momentu ustalenia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, utworem jest każdy przejaw działalności twórczej, mający charakter indywidualnym, ustalony w dowolnej postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia oraz sposobu jego wyrażenia.
By dane dzieło, można było uznać za utwór, powinno spełnić wszystkie przesłanki, wskazane w jego definicji.
- Przejaw działalności twórczej
Twórcą utworu każdorazowo jest osoba fizyczna, wobec czego jedynie dzieła ludzi podlegają ochronie, gwarantowanej przez prawo autorskie. Zabezpieczenie to, nie przysługuje więc dziełom, będącym wynikiem pracy sztucznej inteligencji czy też zwierząt. Co ciekawe, projekty zrealizowane przez tych nietypowych “autorów”, są dostępne na rynku i można je zakupić.
- Charakter indywidualny utworu
Utworem nie będzie stworzenie produktu w oparciu o wzór, znajdujący się w powszechnym użyciu od dawna, a całkowicie nowe dzieło, które nie powstało wcześniej. Im większa jest szansa na to, że dany wzór czy produkt został wytworzony wcześniej przez kogoś innego, tym mniej indywidualny jest utwór.
Twórcy przeganiają się nawzajem w pomysłach, co nie jest łatwe. Zdaje się bowiem, że wielu dziedzinach “wymyślono już wszystko”. Twórcy starają się przemycać do swoich dzieł jak najwięcej siebie. Oryginalność, która charakteryzuje utwór jest czymś, co odróżnia go od innych, mieszczących się w tej samej kategorii.
- Ustalenie
Ustalenie utworu to nic innego jego upublicznienie i umożliwienie odbiorcom zapoznania się z nim. Jest to kluczowy moment w kontekście przysługującej utworowi ochrony. Nie jest możliwym, by ochronie gwarantowanej przez prawo autorskie, podlegały prace, z którymi nie mógł zapoznać się nikt poza jego autorem.
- Utwór podlega ochronie bez względu na jego wartość, przeznaczenie czy sposób wyrażenia
Katalog utworów, podlegających ochronie gwarantowanej przez prawo autorskie ma charakter otwarty. Są to bowiem wszystkie przejawy działalności twórczej (…). Nie ma to więc znaczenia czy mówimy o nowym obrazie światowej sławy artyście, czy delikatnym rysunku opublikowanym na blogu przez hobbystę. W kontekście ochrony nie ma też znaczenia przeznaczenie produktu. Dowolna jest też przyjęta przez autora forma przedstawienia dzieła. Ta sama ochrona przysługuje zarówno np. utworom literackim, jak i graficznym.
W artykule, który pojawi się na naszym blogu w przyszłym tygodniu, przyjrzymy się bliżej osobie twórcy. Opowiemy przede wszystkim o przysługujących mu względem swojego utworu uprawnieniach.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Stan prawny na dzień 21.03.2023 r.
Jesteś twórcą i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat ochrony, którą objęte są Twoje utwory? Mamy kilkuletnie doświadczenie w zakresie prawa własności intelektualnej i z chęcią wesprzemy Cię we wszelkich kwestiach prawnych, związanych z Twoją działalnością twórczą.
Zapraszamy do kontaktu:
Radca prawny Tomasz Furmanek
Tel. 600 096 607
E-mail: to.furmanek@gmail.com