Rejestracja znaku towarowego to proces, który umożliwia przedsiębiorcom ochronę ich unikalnych symboli, logo, nazw handlowych lub innych elementów identyfikujących ich produkty lub usługi. Znak towarowy może przyjąć różne formy, takie jak słowa, grafiki, kombinacje kolorów, dźwięki czy nawet zapachy. Dotychczas na naszym blogu pojawiły się wpisy w których przybliżone zostało pojęcie znaku towarowego (TUTAJ), a także to jakie rodzaje znaków towarowych wyróżniamy (TUTAJ).
W dzisiejszym wpisie przybliżymy zasady, na jakich w 2024 r. możesz uzyskać dofinansowanie na ochronę znaku towarowego. Ochrona znaku towarowego staje się kluczowym elementem strategii przedsiębiorstw, zwłaszcza dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Aby wesprzeć te firmy w procesie rejestracji znaku towarowego, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania, co pozwala na zminimalizowanie kosztów związanych z tym procesem.
Program oferuje zwrot do 75% opłat za rejestrację znaku towarowego lub wzoru przemysłowego przed EUIPO – Urząd Unii Europejskiej Ds. Własności Intelektualnej.
Kto i kiedy może złożyć wniosek?
Składanie wniosków w ramach programu rozpoczęło się 22 stycznia 2023 roku. Program skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które mają siedzibę w jednym z państw członkowskich UE lub w Ukrainie na terytoriach, które w trakcie składania wniosku znajdują się pod skuteczną kontrolą rządu Ukrainy. „Małe i średnie przedsiębiorstwa” zdefiniowano w zaleceniu Komisji 2003/361/WE z dnia 6 maja 2003 r. dotyczącym definicji mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw Dz.U. L 124 z 20.5.2003. Na MŚP składają się przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro, a całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro, niezależnie od swojej formy prawnej.
Procedura składania wniosków
Każdy kto chce złożyć wniosek musi skorzystać z elektronicznego formularza który jest dostępny na stronie Funduszu MŚP. Wnioski przesyłane w inny sposób nie będą przyjmowane.
Aby skorzystać z formularza wnioskodawca musi utworzyć konto użytkowania EUIPO, a następnie należy stworzyć profil MŚP i uzupełnić niezbędne dane po przez wgranie wymaganej dokumentacji.
Dokumenty wymagane do utworzenia profilu MŚP:
- Zaświadczenie o VAT/NIP
- Oficjalny wyciąg bankowy, który musi być wystawiony na rachunek bankowy przyjmujący walutę w euro oraz przelewy bankowe SEPA (z wyjątkiem Ukrainy, w przypadku której używa się międzynarodowych przelewów bankowych).
- W przypadku gdy wnioskiem zarządza przedstawiciel zewnętrzny, wymagany jest trzeci dokument: oświadczenie dotyczące przedstawicieli zewnętrznych, które musi zostać należycie wypełnione, opatrzone datą i podpisane przez obie strony.
Po dodaniu wymaganych dokumentów należy uzupełnić wniosek i złożyć go, kolejnym krokiem będzie otrzymanie potwierdzenia o złożeniu wniosku. Jeżeli ktoś brał już udział w poprzedniej edycji programu, istnieje możliwość skorzystania z szybszego trybu – Fast Track.
Po złożeniu wniosku zostaje on poddany ocenie pod względem określonych kryteriów, a wnioskodawca indywidualnie poinformowany o podjętej decyzji.
Decyzja o przyznaniu dotacji staje się skuteczna z dniem powiadomienia , a bon (podpisana decyzja o przyznaniu dotacji w załączniku) jest przekazywany elektronicznie osobom wyznaczonym do kontaktów, podanym w formularzu wniosku.
Rejestracja znaku towarowego to kluczowy krok w budowaniu solidnej marki. Zapewnia ona prawa do korzystania z danego znaku w określonym obszarze i klasie produktów czy usług. Rejestracja znaku pozwoli uniknąć ryzyka nieuczciwej konkurencji, a Wasza firma stanie się bardziej rozpoznawalna i zaufana w oczach klientów.
SME Fund oferuje unikalną szansę na uzyskanie dofinansowania na proces rejestracji znaku towarowego. Dzięki tym środkom możecie zminimalizować koszty związane z ochroną Waszej marki, co z kolei wpłynie pozytywnie na Wasze finanse.
Zapraszamy do kontaktu:
Radca prawny Tomasz Furmanek
Tel. 600 096 607
E-mail: to.furmanek@gmail.com
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Stan prawny na dzień 25.01.2024 r.