Znacie już dwa z głównych aspektów naszej działalności – obsługę korporacyjną spółek oraz prawo własności intelektualnej. Przyszedł czas na to, by przybliżyć Wam naszą kolejną specjalność, jaką są podatki, wiele osób wprawiają w zakłopotanie. Przepisy prawa podatkowego zdają się być mało intuicyjne, w związku z czym przysparzają wielu problemów interpretacyjnych. Jako, że nie ma jednak nic bardziej pewnego niż śmierć i właśnie podatki, chcemy przybliżyć Wam najistotniejsze zagadnienia i udowodnić tym samym, że nie taki diabeł straszny.
Zaczniemy z wysokiego C – opowiemy Wam w dzisiejszym artykule o postępowaniu podatkowym, a więc zmorze wielu przedsiębiorców i nie tylko. Czy jest się czym martwić?
Postępowanie podatkowe zwykle jest wypadkową kontroli, która wykazała pewne nieprawidłowości. Może zostać wszczęte zarówno na żądanie strony, jak i z urzędu. Prowadzą go organy podatkowe. Ma ono na celu ustalenie faktycznego zobowiązania podatkowego strony.
Postępowanie podatkowe wszczęte z urzędu, rozpoczyna się w chwili doręczenia postanowienia o wszczęciu postępowania podatnikowi, którego sprawa dotyczy. Analogiczną sytuację obserwujemy, jeżeli postępowanie wszczyna się na żądanie podatnika – rozpoczyna się ono w chwili doręczenia organowi podatkowemu dokumentu zawierającego dyspozycję wszczęcia postępowania. W postępowaniu biorą udział podatnicy, płatnicy, inkasenci bądź ich następcy prawni. Co więcej, w postępowanie mogą zaangażować się także osoby trzecie, jeżeli mają w tym interes prawny.
Postępowanie podatkowe jest jednym z typów postępowania administracyjnego, zatem jego przebieg ma charakter raczej schematyczny. Można podzielić go na trzy etapy:
- Postępowanie wyjaśniające
Pierwszy etap postępowania podatkowego ma na celu ustalenie stanu faktycznego, związanego z wystąpieniem nieprawidłowości. W ramach postępowania wyjaśniającego należy przeprowadzić dowody oraz ustalić wszystkie istotne w sprawie okoliczności. Postępowanie wyjaśniające nie powinno trwać dłużej niż miesiąc. Organy podatkowe, które je prowadzą, powinny dokładać wszelkich starań, by przebiegało ono sprawnie. Podatnik ma pełne prawo do czynnego udziału w postępowaniu podatkowym – może np. zgłaszać wnioski dowodowe.
- Ustalenie obowiązku podatkowego
Do ustalenia obowiązku podatkowego dąży całe postępowanie. Jeżeli zostanie ustalony stan faktyczny nieprawidłowości, organy podatkowe mają możliwość ustalenia prawidłowej wysokości obowiązku podatkowego.
- Decyzja
W toku postępowania podatkowego, organ wydaje decyzję, w której wskazuje wysokość zobowiązania podatkowego, które powinno zostać uiszczone. Decyzję tę, należy doręczyć zobowiązanemu w formie pisemnej. Zawiera ona podstawę prawną jej wydania oraz stosowne pouczenia, w tym także wskazania o możliwości złożenia odwołania od decyzji w terminie 14 dni od dnia doręczenia.
Z uwagi na dwuinstancyjność postępowania podatkowego, nie musi ono kończyć się w chwili doręczenia decyzji. Postępowanie odwoławcze przedstawimy Wam w jednym z kolejnych artykułów.
Poszukujesz specjalisty, który wesprze Ciebie bądź Twoje przedsiębiorstwo w postępowaniu podatkowym? Jesteś we właściwym miejscu. Skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie istotne pytania i przeprowadzimy Cię przez cały proces.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Stan prawny na dzień 28.06.2023 r.
Zapraszamy do kontaktu:
Radca prawny Tomasz Furmanek
Tel. 600 096 607
E-mail: tomasz.furmanek@kancelariacarter.pl
Zachęcamy do zapoznania się z naszym ostatnim materiałem, gdzie przedstawiliśmy zagadnienie kapitału zakładowego. Znajdziecie go pod linkiem – Wkład wniesiony do spółki – Kancelaria CARTER