Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, której głównym celem była implementacja do polskiego porządku prawego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z dnia 27 listopada 2019 r., zmieniająca dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132, weszła w życie 15 września 2023 r. Zawiera ona szereg bardzo interesujących i w pewnym sensie innowacyjnych zmian, które mogą mieć szczególne znaczenie dla podmiotów gospodarczych, planujących w niedługim czasie reorganizację. Specjalnie dla Was zebraliśmy w jednym miejscu najistotniejsze informacje na temat przepisów, które już od kilku dni obowiązują.
- Spółka komandytowo – akcyjna oraz spółki osobowe
Spółka komandytowo – akcyjna to ważna bohaterka ostatniej nowelizacji KSH. W zakresie reorganizacji została ona niemalże zrównana ze spółkami kapitałowymi. Oznacza to, że ma ona pełną zdolność do łączenia i podziału, zarówno w ramach operacji krajowych, jak i transgranicznych. Jest to bardzo ważny krok, który sprawia, że spółka komandytowo – akcyjna zyskuje na atrakcyjności.
- Operacje transgraniczne
Nowelizacji KSH zawdzięczamy możliwość dokonywania przekształceń transgranicznych przez spółki kapitałowe oraz, jak wskazaliśmy powyżej, spółki komandytowo – akcyjne. Operacje transgraniczne mogą być dokonywane poprzez przeniesienie majątku spółki dzielonej na nowo zawiązaną spółkę, w zamian za udziały/akcje w tejże spółce.
Należy pamiętać jednak, że nowe przepisy obligują do pozyskania zaświadczenia o zgodności dokonywanej operacji transgranicznej z prawem. Zaświadczenie może wydać wyspecjalizowany organ podatkowy – Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Konieczność pozyskania zaświadczenia ma na celu ochronę przed nadużyciami ze strony podmiotów gospodarczych w zakresie unikania opodatkowania. Choć bez wątpienia opinia Szefa KAS może przyczynić się do ograniczenia nieprawidłowości w reorganizacjach transgranicznych, obowiązek jej pobrania budzi kontrowersje z uwagi na zwiększenie formalizmu i wydłużenie procesu reorganizacji.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem, zawartym w nowelizacji KSH jest udział pracowników w powstałej, w wyniku operacji transgranicznej, spółce. Uprawnienia pracowników mają odnosić się przede wszystkim do znaczącego wpływu na kształt rady nadzorczej lub rady dyrektorów. Nowe przepisy KSH mają dawać im możliwość wyznaczania, rekomendowania bądź wyboru części członków wyżej wskazanych organów Co więcej, pracownicy będą mieli także możliwość sprzeciwienia się wyborowi określonych osób do rady nadzorczej czy rady dyrektorów spółki. Dzięki tym rozwiązaniom, pozycja pracowników będzie silniej ugruntowana i bezpieczeniejsza.
- Podział przez wyodrębnienie
Podział przez wyodrębnienie jest najnowszym typem podziału, który można zastosować zarówno w operacjach krajowych, jak i transgranicznych. W ramach podziału przez wyodrębnienie, spółka dzielona, w zamian za emisję aktywów i pasywów, ma stać się wspólnikiem spółki lub spółek przejmujących. W przypadku podziału przez wyodrębnienie, mamy oczywiście do czynienia z sukcesją prawną.
- Połączenie bezemisyjne
Polaczenie bezemisyjne to drugi model przekształcenia podmiotu, którego źródłem jest ostatnia nowelizacja KSH. Jego wprowadzenie do polskiego porządku prawnego ma szczególne znaczenie w kontekście podmiotów, działających w ramach grupy kapitałowej. Podobnie jak poprzedni, nowowprowadzony model przekształcenia, może być stosowany zarówno na płaszczyźnie krajowej, jak i transgranicznej. Połączenie emisyjne będzie możliwe do przeprowadzenia pomiędzy podmiotami, w których udziały lub akcje, w tej samej proporcji posiadają ci sami wspólnicy oraz w przypadku podmiotów, w których jeden wspólnik posiada bezpośrednio lub pośrednio wszystkie udziały/akcje. Konsekwencją połączenia bezemisyjnego nie będzie przyznanie udziałów lub akcji spółki przejmującej.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Stan prawny na dzień 19.09.2023 r.
Zapraszamy do kontaktu:
Radca prawny Tomasz Furmanek
Tel. 600 096 607
E-mail: tomasz.furmanek@kancelariacarter.pl
Jakiś czas temu rozpoczęliśmy na naszym blogu nową serię, poświęconą podatkom. W ubiegłym tygodniu, opublikowaliśmy artykuł o stronie, w postępowaniu podatkowym, który znajdziecie pod linkiem – Strona w postępowaniu podatkowym – Kancelaria CARTER