Wracamy dziś na chwilę do tematyki korporacyjnej, choć nie będziemy przed Wami ukrywać, że w planach już kolejne nowe kategorie tematów, które będziemy poruszać na naszym blogu. Mówiliśmy już o zawieszeniu działalności podmiotu oraz o rozpoczęciu likwidacji organizacji. Tym razem opowiemy o tym, w jaki sposób likwidacja się kończy, tj. o wykreśleniu spółki z Krajowego Rejestru Sądowego.
Z chwilą wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego, spółka ulega rozwiązaniu. Wykreślenie jest dokonywane z urzędu lub na wniosek podmiotu, uprawnionego do reprezentowania spółki w likwidacji – np. likwidatora.
Moment złożenia wniosku o wykreślenie podmiotu z KRS poprzedza zatwierdzenie przez zgromadzenie wspólników spółki sprawozdania likwidacyjnego. Sprawozdanie to, należy ogłosić w siedzibie spółki, a następnie w terminie 7 dni od jego zatwierdzenia, złożyć wniosek o wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców. Od lipca 2021 r., wnioski o wykreślenie podmiotu z KRS, można składać jedynie elektronicznie – za pośrednictwem systemu S24 lub Portalu Rejestrów Sądowych.
By proces wykreślenia spółki z KRS mógł zostać przeprowadzony bez żadnych przeszkód i opóźnień, do wniosku należy dołączyć załączniki, w postaci następujących dokumentów:
- Sprawozdanie likwidacyjne;
- Sprawozdanie finansowe na dzień zakończenia likwidacji;
- Protokół Zgromadzenia Wspólników, który zawiera zatwierdzenie obu wskazanych wyżej sprawozdań przez zgromadzenie wspólników spółki;
- Oświadczenie likwidatorów o ogłoszeniu wskazanych wyżej sprawozdań w siedzibie spółki;
- Uchwałę Zgromadzenia Wspólników o wyznaczeniu osoby, przechowującej księgi oraz dokumenty rozwiązanej spółki (w sytuacji, kiedy nie został złożony podczas zgłaszania otwarcia likwidacji spółki w KRS);
- Uchwałę Zgromadzenia Wspólników o zakończeniu procesu likwidacji
- Oświadczenie o braku toczących się postępowań sądowych, administracyjnych bądź komorniczych oraz zaspokojeniu wierzytelności;
- Dowodu zamieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o powziętej przez zgromadzenie wspólników uchwale o likwidacji spółki.
Wniosek o wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowemu podlega opłacie w kwocie 300 zł. Należy pamiętać także o opłaceniu ogłoszenia o wykreśleniu podmiotu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Po wykreśleniu spółki z rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy, ustaje jej byt prawny, a więc przestaje istnieć organizacja osób, które dotychczas tworzyły spółkę. Wygasają także cele, które przyświecały spółce, w tym prowadzenie działalności gospodarczej, zmierzające do osiągnięcia zysku.
Planujecie likwidację podmiotu i poszukujecie doświadczonego prawnika, który przeprowadzi Was przez ten proces? Skontaktujcie się z nami! Kwestie korporacyjne nie mają dla nas żadnych tajemnic. Doradzimy, przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty i odpowiemy na wszelkie Wasze pytania.
Następny artykuł już za tydzień, a tymczasem, zachęcamy Was do zapoznania się z naszą publikacją z poprzedniego tygodnia. Dzięki niej, dowiecie się mnóstwa interesujących faktów na temat prawa cytatu. Tekst znajdziecie pod linkiem – Prawo Cytatu – Kancelaria Prawna CARTER (kancelariacarter.pl)
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Stan prawny na dzień 02.05.2023 r.
Zapraszamy do kontaktu:
Radca prawny Tomasz Furmanek
Tel. 600 096 607
E-mail: tomasz.furmanek@kancelariacarter.pl
[…] PrevWYKREŚLENIE SPÓŁKI Z KRS03 maja 2023 […]