W ostatnich artykułach przybliżyliśmy Wam zagadnienie odpowiedzialności wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki dominującej grupy kapitałowej. Chcielibyśmy w tym tygodniu przedstawić Wam organ, który funkcjonuje w każdej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – zarząd. Oto wszystko, co musicie o nim wiedzieć.
Kompetencje
Głównym zadaniem zarządu jest prowadzenie spraw spółki. Odnosi się ono zarówno do kierowania podmiotem, jak i reprezentowaniem go na zewnątrz. Powyższe, wiąże się niejednokrotnie z ryzykiem, dokonywaniem wyborów oraz decydowaniem w różnych kwestiach, związanych z działalnością podmiotu. Decyzje te, podejmowane są w drodze uchwał.
Kompetencje zarządu nie zostały w żaden sposób skonkretyzowane przez ustawodawcę. Realizuje on wszystkie zadania, których nie przypisano innym organom funkcjonującym w spółce, np. radzie nadzorczej czy komisji rewizyjnej.
Prawo do prowadzenia spraw spółki zostało sprecyzowane w art. 204 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z treścią przywołanego artykułu, członkowie zarządu są uprawnieni do reprezentacji spółki we wszystkich sprawach, zarówno sądowych jak i pozasądowych.
Powołanie
O ile umowa spółki nie zawiera innych postanowień, do powołania zarządu uprawnione jest zgromadzenie wspólników. Powzięcie uchwały poprzedza konieczność przeprowadzenia głosowania tajnego nad kandydaturami, stosownie do art. 247 § 2. W zarządzie spółki zasiadać mogą zarówno osoby, będące jednocześnie jej wspólnikami, jak i osoby trzecie, będące osobami fizycznymi, posiadającymi pełną zdolność do czynności prawnych. Zarząd może mieć strukturę jednoosobową – wówczas w jego skład wchodzi jedynie prezes zarządu, lub wieloosobową – tworzy go prezes zarządu oraz członkowie zarządu.
Długość kadencji zarządu określona jest w umowie spółki. Członkowie zarządu mogą być powołani w skład organu na czas oznaczony bądź nieoznaczony. Jeżeli jednak powyższe nie jest skonkretyzowane w umowie spółki, przyjmuje się, że kadencja zarządu trwa jeden rok obrotowy.
Należy pamiętać, że potencjalny członek zarządu musi wyrazić zgodę na powołanie go w skład organu. Oświadczenie w formie pisemnej, wraz z oświadczeniem o wskazaniu adresu do doręczeń nowo powołanego członka zarządu, należy przedłożyć wraz w wnioskiem o dokonanie wpisu zmian w zarządzie podmiotu.
Odpowiedzialność
Kierowanie podmiotem wiąże się z podejmowaniem określonych decyzji, które mogą nieść za sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. Powyższe, może wiązać się z koniecznością ponoszenia odpowiedzialności za dokonane wybory i podjęte ryzyka.
Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za wyrządzone podmiotowi szkody, powstałe na skutek dokonań lub zaniechań sprzecznych z prawem lub statutem/umową spółki, jeżeli ponoszą za nie winę. Zarząd może zostać także pociągnięty do odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie swoich obowiązków oraz za powstałą na skutek powyższego szkodę. Pomiędzy jego działaniem lub zaniechaniem a powstałą szkodą, powinien być dostrzegalny związek przyczynowo – skutkowy. Istotnie jednak, wymienione powyżej źródła odpowiedzialności członków zarządu, nie są jedynymi, jakie wyróżnia się w polskim prawie. Bardzo poważne konsekwencje niesie ze sobą złożenie fałszywego oświadczenia o pełnym pokryciu kapitału zakładowego lub podwyższeniu kapitału zakładowego, o którym opowiemy Wam w jednym z kolejnych artykułów.
Zobowiązania spółki
W tym punkcie kontynuujemy temat odpowiedzialności członków zarządu. Tym razem odniesiemy ją do zobowiązań finansowych podmiotu. Jeśli egzekucja z majątku przedsiębiorstwa okaże się bezskuteczna, wierzyciel ma prawo egzekwować należność z majątku osobistego członków zarządu. Co ciekawe, zarząd może uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli złoży w odpowiednim czasie wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli wydane zostało postanowienie o otwarciu restrukturyzacji spółki lub zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu.
Członkowie zarządu mogą uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jeżeli wykażą, że nie ponoszą winy za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości albo, że wierzyciel nie poniósł szkody, pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w przedmiocie zatwierdzenia układu.
Umowy pomiędzy spółką a członkiem zarządu
Niejednokrotnie zdarza się, że członek zarządu świadczy na rzecz spółki określone usługi, z tytułu których otrzymuje wynagrodzenie. Jeżeli spółka zawiera z osobą, wchodzącą w skład zarządu umowę, powinna być reprezentowana przez pełnomocnika, powołanego przez zgromadzenie wspólników w drodze uchwały. Analogiczna zasada obowiązuje w sytuacji, w której dochodzi do konfliktu, pomiędzy członkiem zarządu a spółką.
***
Prezes czy członek zarządu spółki to bardzo trudne funkcje, które nie każdy jest w stanie pełnić w sposób właściwy. Co ciekawe jednak, by zasiadać w zarządzie spółki, nie trzeba spełniać niemalże żadnych formalnych wymagań. Wyrażając zgodę na powołanie w skład tego organu, należy pamiętać o wszystkich obowiązkach spoczywających na zarządzie oraz ogromnej odpowiedzialności, jaka się z tym wiąże.
Nasza kancelaria jest przestrzenią dla przedsiębiorców, a spółki to nasza pasja. Jeżeli poszukujecie fachowej obsługi korporacyjnej dla swojego podmiotu lub dopiero planujecie zawiązanie spółki, jesteście we właściwym miejscu.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Stan prawny na dzień 6.06.2023 r.
Zapraszamy do kontaktu:
Radca prawny Tomasz Furmanek
Tel. 600 096 607
E-mail: tomasz.furmanek@kancelariacarter.pl
Zapraszamy także do zapoznania się z naszą publikacją, która pojawiła się na blogu w ubiegłym tygodniu. Poruszyliśmy w nim temat odpowiedzialności spółki dominującej w grupie kapitałowej. Znajdziecie go pod linkiem – https://kancelariacarter.pl/odpowiedzialnosc-spolki-dominujacej-w-grupie-kapitalowej/