Zawieszenie spółki może przysłużyć się wszystkim, którzy zmagają się z czasowymi utrudnieniami w prowadzeniu działalności. Przez proces zawieszenia podmiotu przeprowadziliśmy Was w poprzednim wpisie. W tym tygodniu opowiemy nieco więcej o spółce zawieszonej.
- Zawieszenie a działalność bieżąca
Zawieszona spółka ma przerwę w prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej. Może ona trwać minimalnie 30 dni, a maksymalnie 24 miesiące. Decyzja o zawieszeniu działalności podmiotu może zostać podjęta właściwie bez konkretnego powodu. Niezależnie jednak od trwającej przerwy, spółka może przyjmować należności powstałe przed zawieszeniem, osiągać przychody finansowe z czynności sprzed zawieszenia a nawet zbywać należące do niej mienie. Tego rodzaju działania, mogą przysłużyć się wznowieniu działalności spółki. Ograniczy ona bowiem w tym czasie wydatki, które ponosiłaby z tytułu zaliczek na ubezpieczenia społeczne oraz na podatek dochodowy. Ponadto, zawieszona spółka, pomimo trwającej przerwy w działalności, może regulować swoje zobowiązania, które powstały wcześniej oraz zabezpieczać źródła swoich przychodów. Nie ma także żadnych przeciwwskazań co do powoływania i odwoływania w okresie zawieszenia zarządcy sukcesyjnego podmiotu.
- Zaliczki na podatek dochodowy oraz ubezpieczenia społeczne
W okresie zawieszenia, wspólnicy spółek jawnych oraz partnerskich, zwolnieni są z opłacania zaliczek na podatek dochodowy PIT za ten okres, jednak jedynie w odniesieniu do dochodów, osiąganych przez nich za pośrednictwem udziału w spółkach osobowych, których działalność została zawieszona. Powyższe nie zwalnia jednak ze złożenia deklaracji podatkowej. W zeznaniu za okres, w którym spółka osobowa zawiesiła swoją działalność, wspólnicy powinni poinformować urząd skarbowy o czasie trwania zawieszenia.
Dodatkowo, nie podlegają oni ubezpieczeniom społecznym od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania tej działalności.
Z kolei spółki kapitałowe, komandytowe oraz komandytowo – akcyjne są całkowicie zwolnione z obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy CIT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w okresie zawieszenia. Należy jednak pamiętać, że zawieszenie nie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji rocznej. W deklaracji tej, podmiot powinien poinformować urząd skarbowy o okresie, na który spółka zawiesiła swoją działalność (pozycja L.1.1. formularza CIT-8).
Wspólnicy spółek kapitałowych mogą przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego oraz do opłacania składek. Jest to możliwe, o ile nie opłacają zaliczek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z innych tytułów.
- Zawieszenie spółki a VAT
Należy pamiętać, że zawieszenie działalności spółki na okres minimum 6 miesięcy, doprowadzi do wykreślenia z rejestru pośredników VAT. Co ważne, ponowna rejestracja do VAT nie wiąże się z koniecznością ponownego zgłoszenia rejestracyjnego.
Jeżeli planujecie zawieszenie swojego podmiotu i którakolwiek z poruszonych kwestii nie jest jeszcze dla Was jasna, zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania, rozwiejemy wątpliwości i udzielimy niezbędnego wsparcia w procesie zawieszenia podmiotu.
Zapraszamy do kontaktu:
Radca prawny Tomasz Furmanek
Tel. 600 096 607
E-mail: to.furmanek@gmail.com
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej. Stan prawny na dzień 28.02.2023 r.
[…] PrevCENTRALNY REJESTR BENEFICJENTÓW RZECZYWISTYCH14 lutego 2023NextZawieszona spółka28 lutego 2023 […]